Kłodzko – zabytki miasta

W centralnej części Kotliny Kłodzkiej nad rzeką Nysa Kłodzka położone jest Kłodzko – miasto zabytków, wypoczynku, rekreacji. Miasto uznawane jest za najładniejsze i najatrakcyjniejsze na terenie Sudetów [https://pl.wikipedia.org/wiki/Sudety]. Baza noclegowa na terenie Kłodzka to nie tylko doskonałe warunki na pobyt, ale i możliwość wyruszania z Kłodzka i organizowania sobie ciekawych wycieczek po mieście i okolicy. Kłodzko to miasto turystyczne z atrakcyjnymi noclegami umożliwiającymi komfortowy wypoczynek i pełne wykorzystanie każdego dnia naszego pobytu []. To miasto, w którym sezon na kulturę i sztukę trwa cały rok, a sprzyja temu moc atrakcji przygotowana nie tylko pod kątem mieszkańców, ale głównie turystów, którzy wybierają wypoczynek w Sudetach o każdej porze roku.

Kłodzko to miasto o tysiącletniej tradycji, położone na prastarym szlaku prowadzącym z Pragi do Wrocławia. Ma w sobie urok małych miasteczek a zarazem wielkich metropolii. Kojarzone jest głównie z Twierdzą i Podziemną Trasą Turystyczną, ale posiada charakterystyczny szczegół, który sprawia, że często porównywane jest do Pragi. To za sprawą gotyckiego mostu, trójprzęsłowego wybudowanego w latach 1281-1390. Most łączy odcinek pomiędzy kościołem na Wyspie Piaskowej i Rynkiem. Ozdobiony jest wotywnymi figurami świętych. Most bardzo przypomina Most Karola w Pradze.

Wspomniany wcześniej kościół na wyspie to najcenniejszy zabytek Wyspy Piaskowej. Potężny gmach kościoła Matki Boskiej Różańcowej został wzniesiony w czasie wojny trzydziestoletniej w miejscu, gdzie istniał poprzednio gotycki kościół. Zwieńczony został dwoma wieżami. Przebudowany został z początkiem XVIII wieku. Tuż obok kościoła graniczy z nim budynek barokowego klasztoru Franciszkanów, którzy związani byli z miastem od XIII wieku. W przeszłości klasztor wykorzystywany był jako szpital wojskowy. Kolejnymi zabytkami miasta wartymi uwagi są rynek z pięknymi kamieniczkami pochodzącymi z XV i XV wieku oraz ratusz. Miasto szczyci się też niecodzienną kolekcją – w budynkach dawnego konwiktu (przy ul. Łukaszewicza 4) utworzono Muzeum Ziemi Kłodzkiej z przepiękną kolekcją zegarów domowych. Kłodzko to jednak przede wszystkim Podziemna Trasa Turystyczna, szlak o długości 600 metrów, który wiedzie przez średniowieczne piwnice kupieckie, by zakończyć się przy twierdzy. Masywna twierdza udostępniona jest do zwiedzania we fragmentach. Bastion, dziedzińce, taras widokowy – te części zamku możemy zobaczyć przez cały rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>